Slide KONSERVATİF TEDAVİ KONSERVATİF TEDAVİ -

Dolgu Tedavisi-Bonding-Fissür Sealent Uygulaması-Kole Dolguları

 

Konzervatif tedaviler denilince akla gelen tedaviler mevcut diş yapısını koruyup güçlendirici işlemlerin bütününü oluşmaktadır. Bunlar kimi zaman dişte oluşan çürükleri tedavi edici işlemlerden, kimi zaman dişlere yapılan estetik dolgulardan oluşmaktadır.  

Dolgu Tedavisi

Ağız bakım hijyeni zayıf olan bireylerde zamanda ağızda bulunan bakterilerin ağız içerisinde kümülatif birikimi ile birlikte diş üzerinde geri dönüşümü olmayan mine tabakasında başlayıp dişin aşağı tabakası dentin hatta pulpa ya kadar ilerleyen ve diş yapısının bozulması ve hassasiyet ile başlayıp yaygın diş ağrılarının oluşmasına sebep olup dişte kavitasyon meydana getiren diş çürüklerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Bunların tedavisinde diş çürükleri ne kadar erken tespit edilip müdahale edilirse o derecede mevcut diş yapısı korunmuş olunur .

Ayrıca dişlerin komşuluğunda kontak noktalarında oluşan çürükler zamanla sadece mevcut olan dişlere zarar vermeyip yandaki dişe de zarar vermektedir . Tedavisinde ise mevcut olan çürük kısmı temizlenip kompozit dolgularla ışınlanarak mevcut kaybolmuş diş sağlığı yapısı tekrar yerine konulmuş olunur. Erken tanısında anesteziye dahi gerek duyulmadan yapılmaktadır.

KONSERVATİF TEDAVİ

Bonding

Estetik olarak dişlerinin şekil veya formundan memnun olmayan kişilerde lamina venerlerin alternatif tedavi yöntemidir. Laminalarda metaryal porselen iken, Bonding tedavisinde kompozitlerle yapılmaktadır. Bonding ile dişlerde oluşan şekil bozuklukları, dişler arasındaki boşluklar ( diastema ) ön yüzlerde oluşan çürükler estetik olarak tedavi edilmektedir. İşlem süresi olarak yine tek seansta yapılmaktadır. Estetik kaygısı olan bireylerde laminaların alternatif tedavisi olarak düşünülebilir.

Fissür Sealent Uygulaması

Fissür sealentlar; dişlerinin çiğneme yüzeyinde anatomik olarak çok derin ve sığ anatomik girinti çıkıntısı olan bireylerde bu oluşan girinti ve çıkıntıların ilerki dönemde besin birikimine sebep olup diş çürüklerine yol açmasını önlemek için akışkan dolgu maddeleriyle bu çiğneme yüzeylerinin daha düz ve çürük oluşumunu engelleyici bir tedavi yöntemidir.

Kole Dolguları

Dişlerin diş etiyle birleşim yerinde oluşan zamanla diş eti çekilmesi veya sert fırçalamaya bağlı oluşan diş eti çekilmesini takiben dişlerin kole ( boyun ) bölgesinde oluşan abrazyonun sebep olduğu hassasiyet tedavisinde kullanılan tedavi yöntemidir.

© 2024 Copyright Metropol Diş Kliniği Etlik Ankara
Hemen Ara
Soru Sor
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?