Slide KANAL TEDAVİSİ KANAL TEDAVİSİ -

Dişe canlılığını veren Pulpa dokusunun ( kan damarları ve sinirlerden oluşan ) geri dönüşümsüz olarak enfekte olması sonucu dişin içerisindeki bu dokunun çıkartılması işlemidir. Genellikle bu dokunun enfeksiyonu ilerleyen çürük tabakasının dişin en alt tabakası olan pulpa dokusuna ulaşması sonucunda dişte soğuk ve sıcağa aşırı hassasiyet vermesi , gece zonklaması ve dayanılmaz ağrı şeklinde belirti vermektedir .

Diş çürükleri mine tabakasında başlayıp ardından bi alt tabaka olan dentin tabakasına ve son olarak pulpaya ulaşır ise bu durum artık geri dönüşümsüz olup kanal tedavisi kaçınılmazdır . Bu sebeble diş çürüklerinin erken tanısı dişin ömrü ve sağlığı açısından çok önemlidir. Kanal tedavisi vital ( canlı ) ve devital ( cansız ) dişlerde tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır . Canlı dişlerde tek seansta lokal anestezi işleminin ardından çürük dokusu temizlenerek , dişin enfekte olmuş pulpa dokusu ve kök kanalında bulunan kan damarı ve sinirler çıkartılır. 

Ardından bu kök kanalı sodyum hipoklörür ile bolca yıkanmasının ardından enfeksiyon kontrolü sağlanarak kurutulup kök kanalları boşluk kalmayacak şekilde mühürlenir . Devital dişlerde ise belirti olarak enfekte bölgede apse ve ileri vakalarda sicvilce başı gibi fistül vermektedir. Bu durumda kök kanalı yine vital dişlerde olduğu gibi yıkanıp temizlenmesinin ardından kalsiyum hidroksit gibi ilaçlarla geçici olarak kapatılır. Bu ilaçlar diş kökünün dışına taşmış lezyonlarda bakteri oluşumunu durdurucu etkiye sahiptir. İlgili bolgede enfeksiyon kontrolü sağlanana kadar hastalar haftalık olarak kontrollere çağırılarak her seansta kök kanalı içerisindeki antibakteriyel ajan değiştirilir . Enfeksiyon kontrolü sağlandıktan sonra yine kök kanalları mühürlenerek kapatılır .

KANAL TEDAVİSİ
© 2024 Copyright Metropol Diş Kliniği Etlik Ankara
Hemen Ara
Soru Sor
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?