Slide ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ -

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ”gülüş tasarımı”dır.

Gülüş Tasarımı, her yönüyle göze hitap eden kusursuz bir gülüş oluşturulmasını amaçlar. Tedavilerde Beyaz Estetik diyebileceğimiz dişlerin ön planda olduğu görünüm ile Pembe Estetik olarak adlandırılan damak ve dudak yapısının  da analiz edildiği iki aşama gözetilir. Gülüş; kendimizi ifade etmemizi sağlayan, ruh halimizi yansıtan en önemli belirteçtir. Beden dilimizin  bir parçasıdır. Ömür boyu sürecek olan güzel ve kendinden emin bir gülümseme, gülüş estetiği uygulamalarıyla doğal diş yapınız korunarak elde  edilebilir. Renk değişimi, kırık diş yapıları gibi küçük görünen estetik kusurların değişimiyle estetik ve fonksiyonel gülüş kazanabilirsiniz.

Gülme esnasında özgüveni düşüren diş ve komşu dokuların düzeltilmesi Estetik Diş Hekimliği uygulamaları ile mümkündür.  Gülüş estetiği tüm bu durumları ele alır ve birçok faktör ile harmanlayarak ideal estetiğe ulaştırmaya çalışır.

 

Gülüş tasarımı hangi işlemleri kapsar?

İlk başta agız ve dıs sağlıgı ıcın gerekli olan çürük dişerin tedavi edilmesiyle başlanır , bunun yanında diş eti hastalşıkları tedavi edilir. sonrasında hasta ihtiyacı ve isteğine göre yapılacak ,işlemler belirlenir. bunların içerisinde gingivektomi ve gingivoplati diye bilinen diş eti estetiği , diş beyazlatma (bleaching), diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalrıyla gıderılmesi ,porselen zirkonyum kaplamalar ve lamınalar ,ortodontik tedavıler (tel tedavisi) gelmektedir. Ayrıca inley onley restorasyonlar ,kompozit bonding uygulamasıyla, lazer tedavılerıde bu işlemler ararsında yer alır.

Gingivektomi nedir?

Diş hastalıkları arasında en sık görülen ve rahatsızlık veren durumlardan biri de dişetlerinin fazla görünmesidir.Bu durumun nedeni, doğuştan kaynaklı olabildiği gibi sonradan yaşanan bir takım sorunlardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Gingivektomi uygulaması, diş eti fazlalıklarının cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Tedavi, hem estetik gülümseme sağlamakta hem de fırçalama ile temizlenmeyen ve dişetleri arasında kalan gıda artıklarının bakteri oluşturmasını engellemektedir.

Gingivoplasti nedir ?

Gingivoplasti, diş çevresindeki sağlıklı diş eti dokularının şekillendirilmesi işlemidir.

Estetik kökenli olan bu uygulama bazı durumlarda gingivektomi sonrasında da uygulanabilir.

Boyu uzatılan dişlerin ve fazla görünen kısımların alınmasından sonra diş etlerine gingivoplasti

ile yeniden şekil verilir. Böylece gereken simetri sağlanarak, dişlerin daha muntazam görünmesine imkân verilir.

Kompozit bonding nedir?

Bonding uygulaması, dişin doğal rengine uygun estetik ve opasitede kompozit malzemesinin sertleştirilerek dişe uygulanması prosedürüne verilen isimdir. Gülüş tasarımı uygulamaları arasında en çok kullanılan tekniktir. Uygulayacak hekimin sanatı ve tecrübesi, oluşacak sonuç için önemlidir. 

Bonding önemli özellikleri;

Dişlerde hiç aşındırma yapılmadan uygulanabilmesi,

Genellikle randevu işlem seans sayısı az olması ve tek seansta 4-6 dişe kadar uygulanabilmesi,

Belirli seviyeye kadar olan dişlerdeki aralıkları ve şekil bozukluklarının kolayca giderilmesi,

Kırın ve bölgesel bozukluk sahibi dişlerin düzeltilmesi,

İyi bir bakımla uzun ömürlü sonuçlar elde edilmesi,

Doğru cilalama ve yıllık kontroller ile doğal dişlerle benzer renklenme oluşması,

Uygun vakalarda anestezi ihtiyacı olmadan uygulanabilmesi,

Bu iş için özelleşmiş renkte ve estetikte kompozit dolgu malzemelerinin gelişmesi; gibi nedenler

sayesinde Bonding başarılı bir tedavi yöntemi olarak Estetik Diş Hekimliği yöntemleri ve Gülüş Tasarımında yerini almıştır.

© 2024 Copyright Metropol Diş Kliniği Etlik Ankara
Hemen Ara
Soru Sor
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?