Slide ORTODONTİ TEDAVİSİ ORTODONTİ TEDAVİSİ -

Ortodonti Nedir?

Bir diş hekimliği branşı olan ortodonti, alt ve üst çenede var olan yapısal bozukluklar, aralıklı diş, dişlere bağlı olarak görülen ağız kapanış bozuklukları ve diş çapraşıklıklarının tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Latincede düzeltmek anlamına gelen orto kelimesi ile diş ve diş dokuları anlamına gelen donti kelimesinden oluşan ortodonti, hastanın yaşı göz önünde bulundurularak kişiye özel tedavi anlayışı ile diş ve çene problemlerinin giderilmesini amaçlar. Tedavi edilmeyen çapraşık dişlerin temizlenmesi zor olduğundan diş kayıpları ve periodontal ya da farklı bir deyişle diş eti problemlerine yol açabilir. Ayrıca alt ve üst çene kemiğinin kafatasına göre önde ya da arkada olması da çene kaslarında fazla baskıya neden olur. Bu durum da temporomandibular eklem bozukluklarına, baş, omuz ve sırtta ağrıya neden olabilir. Ortodontik tedavi uygulamaları ile tüm bu sağlık problemleri henüz oluşmadan önlenirken, estetik olarak da daha iyi bir görünüm elde edilir.

Ortodonti Bölümü Hangi Rahatsızlıklarla İlgilenir?

. Dişlerdeki Çapraşıklık

. Aralıklı Dişler

. Dönük Dişler

. Gömülü Dişler

. Eksik Dişler

. Orta Hat Uyuşmazlığı

. Kapanış Bozuklukları

. Çene Darlığı

. İleri Çene

Ortodontik tedavi sadece tellerle yapılmaz.

Ortodontide artık çok daha gelişmiş teknolojilerden faydalanıyoruz. Bu tedavilerden biri de şeffaf plaklar. Şeffaf plaklarla tedavi, tel tedavisine göre pek çok artısı bulunan oldukça verimli bir yöntemdir. Bu plaklar görünmez, hijyenik ve hızlı sonuç veren ürünlerdir. Herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için ağız içini tahriş etmez, hastaya rahatsızlık vermez Hastalar, şeffaf plaklarla ağız hijyenini çok daha kolay sağlayabilir.

Ortodontik tedavinin bir yaşı yoktur

Her yaşta yapılabilir. Teknolojinin gelişmesi ve tedavi olanaklarının artmasıyla birlikte ortodontik tedaviyi her yaştan bireye kolaylıkla uygulayabiliyoruz. Sağlıklı diş dokuları olduğu, hasta tedavi sürecinde yapılması gerekenlere dikkat ettiği müddetçe ortodontik tedavi uygulanabilir. Ortodontik tedavinin erişkin hastalar için birçok faydası da vardır. Dişlerin çok çapraşık olduğu durumlarda, temizliği de kolay olmadığından arayüz çürüğü oluşabilir. Tedaviyle birlikte hem diş temizliği kolaylaşır hem de arayüz çürüklerinin oluşmasının önüne geçilir.

Çocuğumun tedavi olmasına gerek yok, henüz erken:

Bu ailelerden sıklıkla duyduğumuz ve oldukça yanlış bir inanıştır. Yeni doğmuş bir çocuğun bile ortodontik tedaviye ihtiyacı olabilir. Bir bebeğin doğum anından itibaren ortodontik tedavisi başlayabilir. Genel itibariyle konuşacak olursak ortodontik muayenenin 6-8 yaş aralığında yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.10 yaş sonrasında görülen çapraşıklıkların kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir. Muhakkak bir müdahale gerekir.

© 2024 Copyright Metropol Diş Kliniği Etlik Ankara
Hemen Ara
Soru Sor
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?